İnfrared Isıtıcı Nedir


Isının ışıkla taşınma şekli olup , güneş ışıklarının bir kısmına verilen addır. İnfrared ışıklarının diğer ışıklardan (mavi , sarı , yeşil vb. ışık) farkı ise ısıyı diğerlerinden daha fazla taşıyabilmesidir. Ayrıca uzay boşluğunu geçerek dünyamıza kadar gelen dünyayı ısıtan güneş ışıkları da infrared ışıklardır. İnfrared ışıkları güneş ışınlarının 0,76-300 mikrometre dalga boyu aralığındaki ışıklardır. Turuncu renginde olup , güneşin doğuşu ve batışı sırasında net olarak görülebilen ışıklardır.


İnfraredin en büyük özelliği havayı ısıtmadan yani havayı aracı olarak kullanmadan direkt olarak objeleri ısıtmasıdır. Güneşte ısısını dünyaya kadar ışığı ile taşımakta , kışın karlı havada bile güneş varken ortam ısısı artmaktadır.

Bu avantajlarından dolayı bölgesel ısıtma sistemi denince akla ilk olarak gelen infrared ısıtıcılar hem şıklık ve konforuyla rahatlatan hem yatırım ve tüketim maliyeti açısından ceplere dost hemde çevre dostu olma özelliğiyle diğer ısıtma sistemlerini gerisinde bırakan bir teknolojidir.

İnfrared ısıtıcılar gerek masalarda alttan ısıtma olarak gerekse de duvar veya askı aparatları yardımıyla üstten ısıtma olarak rahatlıkla kullanılabilmektedir. Şık görünümü ile kullanılan mekanlara ayrı bir hava katan infrared ısıtıcılar son derece basit kurulumlarıyla birçok alanda kullanılmaktadır.